Pogotowie ciepłownicze: tel. 993, +48 512 247 885
Wyślij zgłoszenie

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad dotyczących racjonalnego i oszczędnego korzystania z energii cieplnej przy jednoczesnym zachowaniu własnego komfortu cieplnego.

Utrzymywać właściwą temperatura w pomieszczeniach  - należy utrzymywać optymalną temperaturę pomieszczeń, przede wszystkim nie przegrzewać ich. Szacuje się że obniżenie temperatury o 1°C powoduje oszczędność energii cieplnej na poziomie 5%. Obecnie większość instalacji wewnętrznych centralnego ogrzewania wyposażona jest w termostatyczne zawory grzejnikowe, które pozwalają skutecznie regulować temperaturę w pomieszczeniach i dzięki temu wpływają na oszczędność ciepła. Na głowicach termostatycznych drukowana jest specjalna skala (najczęściej od 1 do 5) odpowiadająca określonej temperaturze. Oznaczenie 1 to +12°C, 3 to +20°C, a 5 to +28°C. Symbol śnieżynki mówi, że zawór otworzy się (przy takiej nastawie), gdy temperatura powietrza zbliży się do +6°C. Zabezpiecza to grzejnik przed zamarzaniem. 

Nie zastawiać grzejnikówzastawianie grzejników, obudowywanie, zasłanianie firanami utrudnia rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu, ponadto powoduje, iż  duża część ciepła zostaje przy grzejniku, co w konsekwencji  wpływa na zwiększenie strat ciepła przez stolarkę okienną. 

Ograniczać straty ciepłaizolacyjność cieplna okien jest dużo niższa niż ścian, dlatego też aby ograniczyć straty ciepła poprzez okna zaleca się, szczególnie po zmroku, opuszczać rolety, żaluzje oraz zaciągać zasłony

Wykorzystywać zyski ciepła jeśli jest to możliwe to nie należy zasłaniać powierzchni oszklonych w ciągu dnia w okresie dużego ich nasłonecznia.

Efektywnie wietrzyćwietrzenie pomieszczeń ma na celu wymianę „zużytego” powietrza na „świeże”. Aby zminimalizować straty ciepła podczas wietrzenia, należy wietrzyć krótko i intensywnie pamiętając przy tym by:

  • na kilka minut przed wietrzeniem zakręcić zawory termostatyczne przy grzejnikach
  • otworzyć szeroko okna, drzwi balkonowe
  • po przewietrzeniu szczelnie zamknąć okna lub drzwi balkonowe
  • po kilku minutach po zakończeniu wietrzenia ponownie ustawić zawory termostatyczne na odpowiednią temperaturę.

Nie wychładzać nadmiernie pomieszczeń ponowne ogrzanie wychłodzonych pomieszczeń będzie wiązało się ze zużyciem znacznej ilości ciepła, ponadto niekorzystnie wpływa na budynek tj. wzrasta wilgotność powietrza, co może skutkować rozwojem pleśni i grzybów na ścianie.

Polecamy

  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
  • Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie
  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
  • Urząd Miasta Brzeg
  • ePuap.jpeg
Przewiń do góry