Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad dotyczących racjonalnego i oszczędnego korzystania z energii cieplnej przy jednoczesnym zachowaniu własnego komfortu cieplnego.
Utrzymywać właściwą temperatura w pomieszczeniach - należy utrzymywać optymalną temperaturę pomieszczeń, przede wszystkim nie przegrzewać ich. Szacuje się że obniżenie temperatury o 1°C powoduje oszczędność energii cieplnej na poziomie 5%. Obecnie większość instalacji wewnętrznych centralnego ogrzewania wyposażona jest w termostatyczne zawory grzejnikowe, które pozwalają skutecznie regulować temperaturę w pomieszczeniach i dzięki temu wpływają na oszczędność ciepła. Na głowicach termostatycznych drukowana jest specjalna skala (najczęściej od 1 do 5) odpowiadająca określonej temperaturze. Oznaczenie 1 to +12°C, 3 to +20°C, a 5 to +28°C. Symbol śnieżynki mówi, że zawór otworzy się (przy takiej nastawie), gdy temperatura powietrza zbliży się do +6°C. Zabezpiecza to grzejnik przed zamarzaniem.
Nie zastawiać grzejników – zastawianie grzejników, obudowywanie, zasłanianie firanami utrudnia rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu, ponadto powoduje, iż duża część ciepła zostaje przy grzejniku, co w konsekwencji wpływa na zwiększenie strat ciepła przez stolarkę okienną.
Ograniczać straty ciepła – izolacyjność cieplna okien jest dużo niższa niż ścian, dlatego też aby ograniczyć straty ciepła poprzez okna zaleca się, szczególnie po zmroku, opuszczać rolety, żaluzje oraz zaciągać zasłony
Wykorzystywać zyski ciepła – jeśli jest to możliwe to nie należy zasłaniać powierzchni oszklonych w ciągu dnia w okresie dużego ich nasłonecznia.
Efektywnie wietrzyć – wietrzenie pomieszczeń ma na celu wymianę „zużytego” powietrza na „świeże”. Aby zminimalizować straty ciepła podczas wietrzenia, należy wietrzyć krótko i intensywnie pamiętając przy tym by:
- na kilka minut przed wietrzeniem zakręcić zawory termostatyczne przy grzejnikach
- otworzyć szeroko okna, drzwi balkonowe
- po przewietrzeniu szczelnie zamknąć okna lub drzwi balkonowe
- po kilku minutach po zakończeniu wietrzenia ponownie ustawić zawory termostatyczne na odpowiednią temperaturę.
Nie wychładzać nadmiernie pomieszczeń – ponowne ogrzanie wychłodzonych pomieszczeń będzie wiązało się ze zużyciem znacznej ilości ciepła, ponadto niekorzystnie wpływa na budynek tj. wzrasta wilgotność powietrza, co może skutkować rozwojem pleśni i grzybów na ścianie.