Pogotowie ciepłownicze: tel. 993, +48 512 247 885
Wyślij zgłoszenie

Wzrost temperatur na zewnątrz spowodował, że Odbiorcy nie potrzebują już  ciepła do ogrzewania pomieszczeń. W związku z powyższym brzeski system ciepłowniczy przeszedł na tzw. letni tryb pracy. Dostawa ciepła jest dalej kontynuowana dla  odbiorców ciepłej wody użytkowej.

W sezonie grzewczym 2023/2024 mieszkańcy Brzegu z ciepła systemowego korzystali przez 211 dni, czyli prawie dwie trzecie roku, a średnia temperatura wyniosła +6,82 st. C.

Cały okres grzewczy był dość krótki i należał do najcieplejszych w okresie ostatnich kilku lat. „Rekordzistą ciepła” był luty ze średnią temperaturą przekraczającą +7,26 st. C. To był zdecydowanie najcieplejszy luty w całej historii pomiarów Spółki. Najzimniejszym miesiącem był styczeń ze średnią temperaturą 0,65 st. C, najzimniejszymi dniami  9 i 10 styczeń, kiedy temperatura średniodobowa wynosiła -12 st. C.

 

średnie temperatury

 

W okresie od października 2023 do kwietnia 2024 roku sprzedaż  ciepła w brzeskim systemie ciepłowniczym wyniosła 221 794,6 GJ i była niższa o 8% w porównaniu do analogicznego okresu w sezonie 2022/2023.

Należy zaznaczyć, że „sezon grzewczy” jest jedynie pojęciem umownym. To Odbiorcy decydują, kiedy ogrzewanie zostanie włączone lub wyłączone. Nie istnieje także konkretny termin rozpoczęcia lub zakończenia sezonu grzewczego. Jedynie dla własnych potrzeb analitycznych i statystycznych spółki ciepłownicze  ustalają rozpoczęcie lub zakończenie dostaw ciepła na podstawie złożonych wniosków przez większość Odbiorców. Tak wyznaczony  początek   sezonu grzewczego przypadł na 9 października 2023 roku, a koniec na 7 maja 2024 roku. 

Spółka  zaopatruje w ciepło mieszkańców Brzegu, a  znaczącymi odbiorcami są Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A., Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Zgoda” oraz wspólnoty mieszkaniowe, ogrzewając blisko 10 tys. mieszkańców miasta.

BPEC  eksploatuje obecnie 33,9 km sieci ciepłowniczej i  dostarcza energię cieplną do 285 węzłów cieplnych w tym 203, które stanowią własność Spółki.

Firma obchodziła w zeszłym roku swój Jubileusz 20-lecia. Aktualnie na terenie Spółki  realizowana jest inwestycja budowy zeroemisyjnego źródła ciepła na biomasę o mocy 6 MW, z planowanym terminem zakończenia na wiosnę 2025 r.

Data publikacji: 17.05.2024

Polecamy

  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
  • Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie
  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
  • Urząd Miasta Brzeg
  • ePuap.jpeg
Przewiń do góry