Kalkulator
Przetargi
Biuletyn Informacji Publicznej
Platforma zakupowa

Sezon na ciepło przez cały rok

07.05.2021

Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. pracuje, dostarczając mieszkańcom Brzegu ciepło i ciepłą wodę niezależnie od pory roku wtedy, gdy jest ono potrzebne.

 

Jak to działa?

Standard ciepła całorocznego realizowany jest w Brzegu w budynkach mieszkalnych wyposażonych w system dostarczania ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej działający w oparciu o jednofunkcyjny węzeł cieplny oraz mieszkaniowe węzły cieplne potocznie zwane „logotermami”. Węzły cieplne wyposażone są w urządzenia, które sterują dostawą ciepła w zależności od temperatury panującej na zewnątrz budynku, utrzymując zadane parametry temperaturowe instalacji wewnętrznej w budynku. Właściciel mieszkania sam decyduje, czy chce uruchomić centralne ogrzewanie.

Pogoda w ostatnich latach bywa nieprzewidywalna, wiosną i jesienią, a nawet latem zdarzają się pojedyncze dni, gdy temperatura nagle spada i dobrze jest wówczas dogrzać przez chwilę mieszkanie. takie możliwości dają nam właśnie węzły mieszkaniowe. Uruchomienie centralnego ogrzewania nie wymaga od właściciela mieszkania kontaktu z pracownikami BPEC lub zarządcą budynku. Lokator samodzielnie może włączyć ogrzewanie, tak jak ma to miejsce w przypadku dwufunkcyjnych pieców gazowych, korzystając z zainstalowanego w mieszkaniu panelu sterującego. Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej pracuje w ruchu ciągłym, w dzień i w nocy, przez cały rok i wytwarza ciepło, które płynie w sieci ciepłowniczej, a ilość wytwarzanego ciepła warunkowana jest potrzebami mieszkańców.

Niepewność pogody i znaczące spadki temperatury w okresach przejściowych w naszym klimacie zdarzają się coraz częściej. Wprawdzie latem wytwarzamy głównie energię na potrzeby ciepłej wody użytkowej, ale w razie ochłodzenia jesteśmy gotowi zwiększyć produkcję na cele ogrzewania i tym samym elastycznie zareagować na potrzeby cieplne mieszkańców - mówi Dariusz Wawrzyniak, Prezes Brzeskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej  - Ciepłownia pracuje przez cały rok. Przed nami intensywny czas inwestycji w nowe technologie i infrastrukturę, ale nawet podczas prac inwestycyjnych i remontowych produkcja ciepła odbywa się zgodnie z zapotrzebowaniem klientów, bez przerwy, niezależnie od pory roku - dodaje Dariusz Wawrzyniak.

 

Czy standard dla wszystkich?

Ciepło całoroczne dostępne jest dla klientów podłączonych do miejskiej  sieci  ciepłowniczej, korzystających z mieszkaniowych węzłów cieplnych.

Jakie korzyści?

Komfort cieplny, który jest wynikiem korzystania ze standardu ciepła przez cały rok, poprawia jakość życia, ponadto ciepło całoroczne wpływa korzystnie na stan techniczny budynku.